Sunday, April 10, 2011

Okula başlama yaşı

Çok tartışılan bir konu. Kaç yaşında okula göndermeliyiz? Bunun doğrusu yanlışı yok, buna karar verdim. Her kafadan bir ses çıktığı kesin. Eğer çocuğunuz çok çekingen ise belki 30 ay olana kadar göndermemek yerinde olabilir. Yani 2.5 yaş. Niye 30 ay? Çünkü kendi okulumuzda gördük ki, 30 ay önemli bir yaş dönümü. Çocuk daha çok söz dinlemeye başlıyor. Okulun daha iyi hakkını veriyor gibi.
Ben 2 yaşında gönderdim, bundan da memnunum. Yarım gün gönderdim, daha fazlası gerçekten yorucu ve gereksiz. Haftada 3 gün göndersem diye düşündüm ama öğretmenimiz Emel Hanım, "Bu çocuğa her seferinde Pazartesi sendromu yaşatır. Onun yerine hergün gönderip çok erken alabilirsiniz" dedi. Ben de öyle yaptım. Alp alışana kadar 11 civarı okuldan aldım. Şimdi 1'de alıyorum. Birara 1.30'da aldım ama bu sefer de uyku düzeni bozuldu. İdealini yakaladım sanırım. Seneye okul tam gün olacak Alp için ama ben yine de 5.30 yapmayı düşünmüyorum. Evi çok özlüyor çocuklar. Annelere de mecbur değilseler bu kadar tutmamalarını öneriyor Emel Hanım. Almanya'daki okullarda hep böyleymiş. Ben de böyle uygulamayı istiyorum, umarım başka engeller çıkmaz.
Bir de hastalık durumları var tabii. 2 yaşında başlayınca inanılmaz sık hasta oluyorlar. Sonra geçiyor bu durum. Sanırım daha büyükken başlasa da hasta olurdu ama bu kadar sık değil. İlk 3 ay böyle geçti. Şimdi neredeyse bütün çocuklar sağlıklı.
Eğer evde çocuğa bakıcı bakıyorsa, kesinlikle anaokuluna erken gönderilmeli diye düşünüyorum. En iyi bakıcı bile okulun yerine tutamaz. Anne bakıyorsa tabii o ayrı mesele:)

No comments: