Wednesday, July 29, 2009

Tatilde Rutin Konusu

Benim en çok endişelendiğim konuydu. Çocuğun düzeni ne olacak? Bozulacak mı? Geri toparlayabilir miyiz? Düzenine ne kadar uyabiliriz? Ama bu konuda herşey yolunda gitti.

Öncelikle bebek yatağını götürdüğümüzü belirtmeliyim. Kapatması ve acması pratik diye aldığımız bu yatak kurdugunuzda iyi de, kapatırken mekanizmaları kilitleniyor, oldukça kötü. Joker'den aldığımız standart bir yataktı. Bebe Confort marka. Ben memnun kalmadım. Neredeyse, kapatamadığımız için Bodrum'da bırakmak üzereydik! Kan ter içinde son dakikada kapatabildik.

Alp'in sabah ve öğlen uykularına, yemek saatlerine ve uyku rutinine çok ama çok dikkat ettik. Saatleri şaşmasın diye elimizden geleni yaptık. Geceleri lokantalara götürmedik. Yazlık evde ona ayrı bir oda da vardı. Böylece evdeki gibi kendi odasında uyuyor olacaktı. Ama evdeki hesap çarşıya uymayıp küçük eve geçince Alp bizim odada uyumak zorunda kaldı. Uyku kitaplarında, tatil sonrası cocukların kendi odalarında yatmakta zorlandıklarından bahseder hep. Ben de bu konuda biraz endişe duydum açıkçası. Ama Alp zaten 7:30 gibi uyuyor ve biz yatırıp odasından çıktığımız için zaten uykuya geçtiğinde biz odada olmuyorduk. Gece kendi uyku vaktimizde yattıgımızda ise Alp zaten uyumus oluyordu. Dolayısıyla böyle bir sorun yaşamadık. Bu daha büyük çocuklar için olan bir sorun olabilir, bilemiyorum. 1 ay kalmıs olmamıza rağmen, döndüğümüz zaman, Alp hemen buradaki odasına adapte oldu.

Arada bir günübirlik yerlere gittiğimiz de oldu. Bu durumda Alp'in tam uyku saatlerinde yola çıktık, böylece yolda uykusunu almıs oluyordu. Dönüşte de yine 2.uykusuna denk getirdik. Özellikle virajlı yollarda anında uyudu. Böylece seyahat içinde yaptığımız mini seyahatlerde de Alp'i huzursuz etmeden gezidrmiş olduk beraberimizde...

No comments: