Friday, September 2, 2011

TV ve türevlerini seyretmek hakkında...

Alp 3 yaşına bastı. Bundan biraz önce, sanırım 2.5 yaşında idi, çok sınırlı bir şekilde birşeyler seyrettirmeye başladık. Bunun için bilgisayarda you tube üzerinden birkaç şey seçtik, onları seyretmesine izin verdik. Alp lego ve itfaiye delisi bir çocuk. You tube üzerinden "lego firetruck" diye arama yaparsanız, genellikle çocukların legolar ile yaptıkları itfaiye arabaları çıkıyor. Oradan biraz Caillou, biraz Thomas derken 5-10 dakikalık seyirler uzamaya başladı. TV'yi sadece babası maç seyrettiğinde gördüğü için, oradan eğlenceli birşey çıkabileceğini henüz bilmiyor. Çıksa sanırım tutması çok zor olurdu. Kendisinin bir düğme ile ulaşabileceği bir sisteme ulaşmasını henüz istemiyoruz ikimiz de. Ipad gibi cihazlarda you tube halihazırda bir icon olduğu için, ona basınca you tube'un açıldığını biliyor. Açtığı zaman da en son bıraktığı yerden açılıyor. Yani onun ilgilendiği şeyler. Fakat birşeyi seyrettikten sonra size "şunları da izleyebilirsiniz" şeklindesunulan seçenekler her zaman uygun şeyler olmayabiliyor. Bu yüzden çareyi, ipad ile işi bitince internetini kesmekte bulduk. İnternet yok diyoruz. Sol üstteki internet bağlantısını gösteren işaret olmadığı zaman o da ikna oluyor! Bilgisayara henüz youtube yazmayı bilmiyor neyse ki, orada kontrol tamamen bizde:)

3 yaşını geçince, daha önce sadece kitaplardan tanıdığı Toy Story'i seyretsin bari dedik. İlk seyrettiğinde, 15. dakikada sıkıldı, bıraktı. Sonra yine seyretmek istedi, bu sefer sonuna kadar seyretti. Ne kadar iyi yaptık bilmiyorum. Bu çocuklar elbette bir ara ekranlarla tanışacaklar. Mümkün olduğunca geciktirmekte fayda var. Bir kez elinizi verdiniz mi, kolunuzu kaptırdığınız kesin:)

3 comments:

ÇokBilmiş said...

Bence o kadar üzülmeyin ipin ucu kaçacak diye. Bizim evde 7 yaşıma kadar TV yoktu ve ben şu anda TV izlemekten hoşlanmıyorum, izlerken yoruluyorum. Aynı şekilde kızım 24 aylık. İlk 1 yılında yanında kesinlikle TV açmadık. Ne olduğunu bilmiyor. You Tube'dan seyrediyor çizgi filmler filan. Artık televizyon açık da olsa, televizyonda çizgi film de olsa dönüp bakmıyor. Kendi kontrol edemediği için sanırım eğlenceli bulmuyor :)
Yani insan nasıl alışırsa, öyle gidiyor. O TV bağımlısı çocuklar bence TV bağımlısı olmak üzre yönlendirilenler. TV'ye bağımlı olmasa, başka bir şeye olacak; çünkü anne babanın tavrı o yönde...

Bloğuma Hoşgeldiniz! said...

Bizim evde de TV yok. Bebek doğunca çıkarttık hayatımızdan ve ben bundan çok mutluyum. Biz de youtube üzerinden seçerek seyrediyoruz. Büyüyünce okulda arkadaşları akşam seyrettiklerini tartışmaya başlayınca ne yaparız, bilmiyorum.

burcu said...

Benim bebeğim yedi aylık ve henüz televizyon ile tanışmadı. Annemlere gittiğimizde hemen o parlak ekrana doğru atılıyor, hemen kapattırıyorum. Bir yerde okumuştum dört yaşına kadar izletmemeye çalışın diye, mekanik zekasını olumsuz etkiliyormuş.