Tuesday, January 19, 2010

Tuvalet Eğitimi-I

Herkesin kabusu, tuvalet eğitimi. Kimi diyor ki, sakın 2 yaşından önce başlamayın, kimi diyor ki sakın o kadar geç kalmayın. Çok karısık. Evet, 20 yasında hala altına yapan yok (sanılıyor) ama uykusunda yapan var! Tabii bunun psikolojik tarafları da var. Ama uzadıkça uzaması gerçekten stres. Kızların daha erken ögrendikleri de bilinen bir gerçek.
Ben yine kendimi kitaplarıma verdim. Ortak kanaat, zorlama yok. Öyle tehditler, korkutmalar, zorla lazımlıga oturtmalar asla yok. Onlar geride kaldı. Artık herşeyde olduğu gibi cesaret verici yaklaşımlar var. Yeni bir kitap buldum:
Toilet Training in Less Than A Day Yazar: Nathan Azrin. Amazon'dan aldım. Aslında bu 10 günde 10 kilo nasıl verirsiniz kitapları gibi bir isme sahip o yüzden biraz şüpheci yaklaştım. Ama amazon'da aldığı yorumlar cok olumluydu, epey de fazla yorum vardı, o yüzden aldım. Minik bir kitap. Su anda okuyorum. Bu yöntemi 2 tane psikolog geliştirmiş. Yöntemi, 200 tane, 20 ayını dolduran bebek üstünde denemişler. Cocukları secerken her türlü cocuk olmasına dikkat edilmiş. Melek, yaramaz, zeki, orta zekalı, basarısız tuvalet eğitimi alanlar, farklı kültürler... Veee sonuc: 198 tane cocuk ortalama 5 saatte bu işi ögrenmiş!! Ögrenmeyen çocuklarda sorun şuymuş: cocukların babaları eğitime karşı çıkmışlar. Yani babanın da işbirliği şart.

Henüz yöntemin anlatıldığı kısma gelmedim. Ama ön hazırlık için şunu yapabilirsiniz demişler, aktarıyorum:
1* Siz tuvalette iken sizi seyretsin.
2* Ona anlatın, sifonu çekmesine izin verin.
3* Pantolonunu kendi kendine çekmesini ve indirmesini öğretin. Bunun için bol bir pantolon kullanın.
4* Çiş-kaka gibi terminolojiyi öğretin.
5* Rahat edeceği bir lazımlık bulun. Boşaltması kolay olsun.

Bunlar ön hazırlık. Kitap ilerledikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

5 comments:

sedaydin said...

simdiye kadar okuduklarından yaptıgın özette "evet bunları yaptım" dedigime gore sonunda farkında olmadan kitapla paralel gitmis olucam galiba :)

Ozgeee said...

Mutlu'cum sen yolu önden aç, bizim kılavuzumuz ol. Daha 6 aylık oldugumuz göre bekleriz.
Sayende uyku konusunda rahat ettik, devamını bekliyoruz :P

EBRU SEZGİN SEĞMEN said...

Ya zaman ??? Bu eğitime ne zaman başlanmalı diye bir soruya cevap aramıştım ben önce... Eğer bebeğinizin altını uyumadan önce temizlediyseniz ve sabah uyandığında altı hala kuru ise ve bu temiz uyanışların sayısı artıyorsa artık yavaş yavaş eğitim zamanı da geliyor demektir. Cunku artık çişini tutabilmesi için beyni ve gerekli kasları artık hazır demektir :) kolay gelsin :))

Gisi said...

eee..kitabi bitirmedinizmi?chok ilgimi cekdi..

Mutlu Suner said...

@Gisi: Devamı için diğer tuvalet konulu yazılara devam:)